List of Constituencies - Quebec

views updated

LIST OF CONSTITUENCIES

LISTE DES CIRCONSCRIPTIONS

Constituency / CirconscriptionName / Nom
Abitibi-EstHon. Pierre Corbeil (P.L.Q.)
Abitibi-OuestHon. François Gendron (P.Q.)
AcadieYvan Bordeleau (P.L.Q.)
AnjouLise Thériault (P.L.Q.)
ArgenteuilDavid Whissell (P.L.Q.)
ArthabaskaClaude Bachand (P.L.Q.)
Beauce-NordJanvier Grondin (A.D.Q.)
Beauce-SudDiane Leblanc (P.L.Q.)
BeauharnoisSerge Deslières (P.Q.)
BellechasseDominique Vien (P.L.Q.)
BerthierAlexandre Bourdeau (P.Q.)
BertrandClaude Cousineau (P.Q.)
BlainvilleHon. Richard Legendre (P.Q.)
BonaventureHon. Nathalie Normandeau (P.L.Q.)
BorduasJean-Pierre Charbonneau (P.Q.)
Bourassa-SauvéHon. Line Beauchamp (P.L.Q.)
BourgetHon. Diane Lemieux (P.Q.)
Brome-MissisquoiPierre Paradis (P.L.Q.)
ChamblyDiane Legault (P.L.Q.)
ChamplainNoëlla Champagne (P.Q.)
ChapleauHon. Benoît Pelletier (P.L.Q.)
CharlesbourgÉric R. Mercier (P.L.Q.)
CharlevoixHon. Rosaire Bertrand (P.Q.)
ChâteauguayHon. Jean-Marc Fournier (P.L.Q.)
ChauveauSarah Perreault (P.L.Q.)
ChicoutimiStéphane Bédard (P.Q.)
ChomedeyHon. Thomas J. Mulcair (P.L.Q.)
Chutes-de-la-ChaudièreMarc Picard (A.D.Q.)
CrémazieMichèle Lamquin-Éthier (P.L.Q.)
D'Arcy-McGeeHon. Lawrence S. Bergman (P.L.Q.)
Deux-MontagnesHélène Robert (P.Q.)
DrummondHon. Normand Jutras (P.Q.)
DubucHon. Jacques Côté (P.Q.)
DuplessisLorraine Richard (P.Q.)
FabreMichelle Courchesne (P.L.Q.)
FrontenacLaurent Lessard (P.L.Q.)
GaspéGuy Lelièvre (P.Q.)
GatineauRéjean Lafrenière (P.L.Q.)
GouinVacant
GroulxPierre Descoteaux (P.L.Q.)
Hochelaga-MaisonneuveHon. Louise Harel (P.Q.)
HullRoch Cholette (P.L.Q.)
HuntingdonAndré Chenail (P.L.Q.)
Constituency / CirconscriptionName / Nom
IbervilleJean Rioux (P.L.Q.)
Îles-de-la-MadeleineMaxime Arseneau (P.Q.)
Jacques-CartierGeoffrey Kelley (P.L.Q.)
Jean-LesageHon. Michel Després (P.L.Q.)
Jeanne-Mance–VigerHon. Michel Bissonnet (P.L.Q.)
Jean-TalonMargaret F. Delisle (P.L.Q.)
JohnsonClaude Boucher (P.Q.)
JolietteJonathan Valois (P.Q.)
JonquièreFrançoise Gauthier (P.L.Q.)
Kamouraska-TémiscouataHon. Claude Béchard (P.L.Q.)
LabelleSylvain Pagé (P.Q.)
Lac-Saint-JeanStéphan Tremblay (P.Q.)
LaFontaineTony Tomassi (P.L.Q.)
La PeltrieFrance Hamel (P.L.Q.)
La PinièreFatima Houda-Pepin (P.L.Q.)
LaporteHon. Michel Audet (P.L.Q.)
La PrairieJean Dubuc (P.L.Q.)
L'AssomptionJean-Claude St-André (P.Q.)
Laurier-DorionVacant
Laval-des-RapidesAlain Paquet (P.L.Q.)
LavioletteHon. Julie Boulet (P.L.Q.)
LévisHon. Carole Théberge (P.L.Q.)
LimoilouMichel Després (P.L.Q.)
LotbinièreSylvie Roy (A.D.Q.)
Louis-HébertHon. Sam Hamad (P.L.Q.)
Marguerite-BourgeoysHon. Monique Jérôme-Forget (P.L.Q.)
Marguerite-D'YouvillePierre Moreau (P.L.Q.)
Marie-VictorinCécile Vermette (P.Q.)
MarquetteFrançois Ouimet (P.L.Q.)
MaskinongéFrancine Gaudet (P.L.Q.)
MassonLuc Thériault (P.Q.)
MataneNancy Charest (P.L.Q.)
MatapédiaDanielle Doyer (P.Q.)
Mégantic-ComptonDaniel Bouchard (Ind.)
MercierDaniel Turp (P.Q.)
Mille-ÎlesMaurice Clermont (P.L.Q.)
MirabelDenise Beaudoin (P.Q.)
Montmagny-L'IsletNorbert Morin (P.L.Q.)
MontmorencyRaymond Bernier (P.L.Q.)
Mont-RoyalPhilippe Couillard (P.L.Q.)
NelliganVacant
Nicolet-YamaskaMichel Morin (P.Q.)
Notre-Dame-De-GrâceRussell Copeman (P.L.Q.)
Constituency / CirconscriptionName / Nom
OrfordHon. Pierre Reid (P.L.Q.)
OutremontHon. Yves Séguin (P.L.Q.)
PapineauNorman MacMillan (P.L.Q.)
Pointe-aux-TremblesHon. Nicole Léger (P.Q.)
PontiacCharlotte L'Écuyer (P.L.Q.)
PortneufJean-Pierre Soucy (P.L.Q.)
PrévostHon. Lucie Papineau (P.Q.)
René-LévesqueMarjolain Dufour (P.Q.)
RichelieuSylvain Simard (P.Q.)
RichmondYvon Vallières (P.L.Q.)
RimouskiSolange Charest (P.Q.)
Rivière-du-LoupMario Dumont (A.D.Q.)
Robert-BaldwinPierre Marsan (P.L.Q.)
RobervalKarl Blackburn (P.L.Q.)
RosemontHon. Rita Dionne-Marsolais (P.Q.)
RousseauHon. François Legault (P.Q.)
Rouyn-Noranda-TémiscamingueDaniel Bernard (P.L.Q.)
Saint-FrançoisHon. Monique Gagnon-Tremblay (P.L.Q.)
Saint-Henri--Sainte AnneNicole Loiselle (P.L.Q.)
Saint-HyacintheLéandre Dion (P.Q.)
Saint-JeanJean-Pierre Paquin (P.L.Q.)
Saint-LaurentHon. Jacques P. Dupuis (P.L.Q.)
Sainte-Marie--Saint-JacquesHon. André Boulerice (P.Q.)
Saint-MauriceClaude Pinard (P.Q.)
SheffordBernard Brodeur (P.L.Q.)
SherbrookeHon. Jean J. Charest (P.L.Q.)
SoulangesMichel Létoumeau (P.Q.)
TaillonHon. Pauline Marois (P.Q.)
TaschereauHon. Agnès Maltais (P.Q.)
TerrebonneJocelyne Caron (P.Q.)
Trois-RivièresAndré Gabias (P.L.Q.)
UngavaMichel Létourneau (P.Q.)
VachonCamil Bouchard (P.Q.)
VanierVacant
VaudreuilHon. Yvon Marcoux (P.L.Q.)
VerchèresHon. Bernard Landry (P.Q.)
VerdunHenri-François Gautrin (P.L.Q.)
ViauWilliam Cusano (P.L.Q.)
VimontVincent Auclair (P.L.Q.)
Westmount-Saint-LouisHon. Jacques Chagnon (P.L.Q.)

About this article

List of Constituencies - Quebec

Updated About encyclopedia.com content Print Article Share Article